Ankara Flight Ticket

Ankara

Flights Arrivaling To Ankara
Casablanca - Ankara
July 19, 2024
12120.16starting from
Tekirdag - Ankara
Aug. 16, 2024
1883.44starting from
Siirt - Ankara
July 22, 2024
2086.24starting from
Amsterdam - Ankara
July 19, 2024
19512.08starting from
Canakkale - Ankara
July 20, 2024
3391.44starting from
Alanya - Ankara
July 29, 2024
1420.03starting from
Almaty - Ankara
July 20, 2024
6714.24starting from
Tbilisi - Ankara
July 20, 2024
4371.05starting from
Hatay - Ankara
July 20, 2024
2351.44starting from
Ankara

5000 yıllık geçmişiyle, Anadolu’nun pek çok köklü medeniyetine ev sahipliği yapmış Ankara sadece Türkiye'nin başkenti olmasıyla değil; sunduğu sayısız doğal, tarihi ve kültürel güzellikle de keşfedilmeyi hak eder. Bugüne kadar belki iş için gittiniz ya da belki çeşitli zamanlarda akraba ziyaretleri gerçekleştirdiniz. Peki, hiç Ankara’da turist oldunuz mu? Kentin sokaklarında dolaşıp fotoğraf çekmek, tarihin modern olanla nasıl mükemmel uyum sağladığını görmek, misafirperver Ankaralılarla sohbet etmek, Anadolu'nun kendine has ve leziz lezzetlerinden tatmak, şehrin değerlerini yakından görmek için Ankara'yı ziyaret edebilirsiniz.

Ankara’ya Ne Zaman Gidilir?

Her mevsim ziyaret edebileceğiniz Ankara, karasal iklim kuşağında olduğundan kış aylarında oldukça soğuk günler geçiriyor. Kış mevsiminde sıfırın altına düşebilen hava sıcaklığı yaz aylarında da yüksek derecelere ulaşabiliyor. Bu nedenle keyifli bir turistik gezinti yapabilmek için ideal ziyaret dönemi ilkbahar ya da sonbahar ayları. Ancak karlar altında mükemmel manzaralar sunan Ankara kışı da pek çok seyahat sever için vazgeçilmez. Uygun kıyafet seçimi ile bu dönemi de Ankara seyahati ile değerlendirebilirsiniz.

Ankara’daki Festivaller 

Özellikle sahne sanatları bakımından çok zengin bir yelpaze sunan Ankara’da zevkinize uygun bir etkinlik bulabilirsiniz. Nitelikli repertuvarı ile Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi; ayrıca Çan Tiyatrosu, Küçük Tiyatro, Tatbikat Sahnesi ve MEB Şura gibi önemli mekanların programlarına göz atarak kendinize bir program takvimi çıkartabilirsiniz. Tiyatrolar kadar sanat galerileri konusunda da doyurucu alternatifler bulabileceğiniz Ankara’da Cer Modern, Ankara Sanat Atölyesi, Galeri Siyah Beyaz ve Galeri Nev'i ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca şehirde düzenlenen festivallere göz atarak seyahat tarihlerinizi şehrin etkinlik takvimine göre planlayabilirsiniz. 

  • Ankara Kitap Fuarı - Şubat
  • Ankara Uluslararası Müzik Festivali - Nisan
  • Ankara Uluslararası Film Festivali - Haziran
  • Ankara Coffee Festival - Aralık

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara, hem tarihi zenginliğiyle hem de kültür-sanat alanındaki birikimiyle gezginlere dolu dolu bir seyahat programı vadediyor. İşte, başkenti yakından tanımak için seyahat planınıza mutlaka eklemeniz gereken adresler...

Anıtkabir

Ankara seyahatinizin ilk duraklarından biri Anıtkabir olmalı. Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı olan Anıtkabir, mükemmel mimarisiyle kendine hayran bırakıyor. Özellikle resmi bayramlarda, 10 Kasım'da, sömestir, yaz tatili gibi zamanlarda kapısında uzun kuyruklar oluşsa da, beklemeye değer. Ziyaretinizi gerçekleştirdikten sonra yine Anıtkabir sınırları içerisinde bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi'ni de ziyaret edebilirsiniz. Çanakkale Savaşları, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz’un anlatıldığı panorama ile yağlı boya tabloların bulunduğu bu bölüm gerçekten son derece etkileyici. Ayrıca Atatürk'ün madalya ve nişanları ile kişisel eşyalarının sergilendiği Atatürk Müzesi’ni de ziyaret etmeden Anıtkabir'den ayrılmayın.

Rahmi M. Koç Müzesi

2005 yılında kapılarını ziyarete açan Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara’nın ilk sanayi müzesi. Ankara Kalesi’nin hemen yakınlarında konuşlanan müzede, Atatürk ve Ankara, ulaşım araçları, denizcilik, havacılık, makine tarihi, bilim, sağlık ve Koç ailesine ait özel koleksiyon başlıkları altında pek çok ilgi çekici parça sergileniyor. Çocuklar için de ilgi çekici bir müze olan Rahmi M. Koç Müzesi'nde farklı yaş gruplarına uygun atölyeler de düzenleniyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Atatürk'ün isteği üzerine Anadolu'dan toplanan arkeolojik eserlerin sergilendiği Anadolu Medeniyetleri Müzesi, yenilenen iki tarihi Osmanlı binasında faaliyet gösteriyor.

Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM Binası)

1920-1924 yılları arasında TBMM binası olarak kullanılan yapı, 23 Nisan 1981'de Kurtuluş Savaşı Müzesi adıyla ziyarete açıldı. Müze koleksiyonunda Atatürk ve bazı milletvekillerine ait kişisel eşyalar, İstiklal madalyaları, savaş araç ve gereçleri, yağlı boya tablolar görülebilir. 

Etnografya Müzesi

Türkiye’de müze binası olarak yapılan ilk yapı olan Etnografya Müzesi'nin mimarı Cumhuriyet Dönemi’nin önemli mimarlarından Arif Hikmet Koyunluoğlu. Halktan toplanan eserlerle 1930'da açılan müzede Anadolu halkının günlük hayatta kullandığı pek çok obje sergileniyor. 

Ankara Kalesi

Tarihi Ankara Kalesi şehri tüm ayrıntılarıyla, kuş bakışı olarak görebileceğiniz en etkileyici nokta. Ankara Kalesi dik bir yokuşun en tepesinde yer aldığı için tırmanması biraz güç olsa da, yukarı çıktığınızda tüm yorgunluğa değer. Kale etrafındaki eski Ankara evleri ise nostaljik fotoğraflar çekmek için oldukça ideal.

Mehmet Akif Ersoy Evi

Milli şairimize ait evin, bakıma alınarak müzeye dönüştürülmesi neticesinde ortaya çıkan bu tarihi yapının içinde eski fotoğraflar, Mehmet Akif Ersoy’un kişisel eşyaları ve pek çok tarihi belge sergileniyor.

Kuğulu Park

Kavaklıdere’deki bu büyük park Tunalı Hilmi Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Polonya Caddesi'nin arasında yer alıyor. Ankaralıların öğle aralarında ya da okul ve iş çıkışlarında uğradığı, çoğunlukla da buluşma noktası olarak belirlenen bu park; ördek, kuğu, kaz gibi pek çok hayvanın da yaşam alanı. Park içerisinde ayrıca dinlenme alanları, çocuk oyun yeri ve büyükçe bir yeşil alan var. 

Roma Hamamı Açık Hava Müzesi

Bir açık hava müzesi olan Roma Hamamı, Ulus semtinde yer alıyor. Bizans, Roma ve Osmanlı kalıntılarının bulunduğu bu tarihi alanda palaestra ve hamam kısımları olmak üzere iki özel bölüm bulunuyor.

PTT Pul Müzesi

Altındağ’daki PTT Pul Müzesi, modern müzecilik anlayışı ile tasarlanmış ülkemizin en önemli müzelerinden biri. Tüm dünya pullarından örneklerin sergilendiği bu ilginç ve zengin koleksiyonlu müze farklı temalardan oluşuyor. Postacılık konusunda pek çok belgenin de yer aldığı PTT Pul Müzesi bayram günleri haricinde haftanın her günü 09:00 - 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Ankara’da Nerede Kalınır?

Büyükşehir olması nedeniyle konaklama konusunda da pek çok opsiyon sunan Ankara’da turistik ziyaret için en çok tercih edilen bölgeler Çankaya, Kavaklıdere ve Kızılay. Müzelerin, kültür ve sanat mekanlarının, parkların ve alışveriş noktalarının çoğunlukta toplanmış olduğu bu semtlerde kalmayı tercih edebilirsiniz. Dilerseniz lüks hizmet veren zincir otellerde kalabilirsiniz. Alternatif olarak Ankara Kalesi civarındaki tarihi yapılarda hayata geçirilen butik otelleri inceleyebilirsiniz.

Ankara’da Nerede, Ne Yenir?

Birbirinden leziz yöresel yemekler bulabileceğiniz bu şehir, tam bir Anadolu mutfağı cenneti. Şehir mutfağı, bol salçalı et yemeklerinden tereyağlı tatlılara kadar son derece zengin bir menü sunuyor. Ankara'nın geleneksel lezzetleri arasında birinci sırayı Ankara Tava alıyor. Bu, kuzu incik ve arpa şehriyenin başrollerinde yer aldığı bir tür et yemeği. Önce kuzu incik ağır ağır, uzun sürede haşlanıyor, ardından domates biber ilavesiyle birlikte soteleniyor. Ankara seyahatinizde tatmanız gereken lezzetler arasında döner, simit ve Beypazarı kurusu da yer alıyor. Ayrıca Ankara, kebapçı ve pidecileriyle de bir hayli ünlü.  -

Ankara Tavası: Kebapçı Emin Usta, Boğaziçi Lokantası, Meşhur Fikret Ankara Tava

-Kebap: Düveroğlu Kebap, Uludağ Kebapçısı

-Döner: Mutlu Lokantası, Çankaya Lokantası, Özler Döner

Ankara’dan Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

Ankara alışveriş konusunda da gezginleri mutlu ediyor. Şehrin farklı noktalarında konuşlanmış alışveriş merkezlerine ek olarak Çankaya ilçesine bağlı Kavaklıdere’de bulunan Tunalı Hilmi Caddesi, her yaşa ve zevke uygun dükkanlarla dolu. Kuğulu Park’ın önünden başlayıp boylu boyunca uzanan bu caddede hareket, saat kaç olursa olsun bitmiyor. Kafeler, sanat galerileri, mağazalar ve restoranların yoğun olarak konumlandığı bu cadde özellikle gençlerin uğrak yeri konumunda. Ankara ziyareti için soğuk bir kış dönemini tercih ediyorsanız; neredeyse her ilçede yer alan büyük AVM'leri tercih edebilirsiniz. Şehrin en işlek alışveriş merkezleri arasında AnkaMall, Kentpark ve Panora başı çekiyor. Ayrıca yenilenen yüzüyle modern bir görünüm kazanan Atakule'yi de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. 

El sanatlarına ve otantik objelere merakınız varsa; gümüş ve telkari takılar, bakır işleme eşyalar ve iğne oyası işlemeler bulabileceğiniz Hamamönü semtini ziyaret edebilirsiniz. Ankara Kalesi'nin eteğinde kurulu Samanpazarı'nda da oldukça renkli dükkanlar bulabilir, şehri hatırlatan birbirinden güzel hediyelikler satın alabilirsiniz.

Ankara’da Gece Hayatı

Gençlerin de yoğun olarak yaşadığı bu şehirde elbette ki gece hayatı da oldukça hareketlidir. Böyle eğlenceli bir gece yaşamak için rotanızı Tunalı Hilmi, Arjantin ya da Filistin Caddesi’ne çevirmelisiniz. Canlı sahne performansları ve özenli sanatçı seçimiyle Zeki Bar, yoğun gezi programı sonunda soluklanabileceğiniz Sakal Pub ya da canlı müzik eşliğinde lezzetli mezelerin de tadına bakabileceğiniz Kalender Zebra’yı tercih edebilirsiniz. Ayrıca Ankara'daki otellerin büyük bir kısmında gece programları yapılıyor. Konaklama tercihinize göre otelinizde eğlenmeyi de seçebilirsiniz. 

Thu
30.13°
Ankara
19 Jul Fri, Cloudy
25.0°
Sat
22.31°
Sun
23.12°
Mon
25.01°
Tue
24.37°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery