İstanbul

Flights Arrivaling To Istanbul
Adana - Istanbul
Dec. 10, 2023
1680.27starting from
Erzurum - Istanbul
Dec. 1, 2023
1355.12starting from
Erzincan - Istanbul
Dec. 29, 2023
887.12starting from
Sivas - Istanbul
Dec. 28, 2023
1832.0starting from
Nairobi - Istanbul
Dec. 1, 2023
11745.61starting from
Malatya - Istanbul
Dec. 4, 2023
1088.71starting from
Trabzon - Istanbul
Dec. 16, 2023
1043.12starting from
Saint Petersburg - Istanbul
Dec. 1, 2023
7606.73starting from
Seoul - Istanbul
Dec. 6, 2023
12064.710000000001starting from
İstanbul

Filmler, şarkılar, şiirler ve romanlar… Aklınıza gelebilecek her türlü sanat eserine ilham kaynağı olacak kadar büyüleyici bir güzelliğe sahip olan İstanbul, yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da sayılı kentlerinden bir tanesi. Yüzyıllara dayanan geçmişiyle oldukça farklı kültürlerin kesişim noktasında yer alan şehir, doğal güzellikleriyle olduğu kadar kendine has dokusuyla da büyülüyor. Kimilerine göre “dünyanın başkenti” olarak değerlendirilen yedi tepeli şehir, turistik anlamda da dünyanın dört bir yanından gezginlerin gözdesi konumunda. İşte her yanından tarih fışkıran bir dokuya sahip bu benzersiz kenti çok daha yakından tanımanızı sağlayacak İstanbul şehir rehberi...

İstanbul’a Ne Zaman Gidilir?

İstanbul, coğrafi konumu itibarıyla birçok farklı iklimin etkisinde kalan bir şehir. Ancak şehirde hem yaz hem de kış aylarının çok sert geçtiği söylenemez. Temmuz ve ağustos aylarında zaman zaman 35 derecelik sıcaklıkların görülebildiği kentte çetin kış koşulları ise nadiren yaşanıyor. Şehirde ocak ve şubat aylarında zaman zaman kar yağışı görülebilirken, yağmur ise yılın dört mevsimi zaman zaman da olsa kendisini gösterebiliyor.

Yedi tepeli şehrin her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Bu sebeple İstanbul gezinizi yılın her döneminde planlayabilirsiniz. Ancak şehrin sokaklarında yağış veya soğuğun etkisinde kalmadan keyifli bir şekilde gezmeyi amaçlıyorsanız ilkbahar ayları İstanbul gezisi için ideal dönem.

İstanbul Festivalleri

İstanbul, birçok alanda olduğu gibi Türkiye’de kültür ve sanat aktivitelerinin de kalbinin attığı şehir konumunda. Kentte yıl boyu çok sayıda mekanda çeşitli festival veya kültürel etkinliğe katılmak mümkün oluyor. Sinemadan müziğe, alışverişten spora kadar birçok alanda düzenlenen etkinlikler, şehrin yılın her döneminde oldukça hareketli bir yapı sergilemesini sağlıyor. İşte, İstanbul'un en önemli festivalleri: 

 • İstanbul Film Festivali - Nisan
 • Filmekimi - Ekim
 • Uluslararası Müzik Festivali -  Haziran
 • İstanbul Caz Festivali - Temmuz
 • Shoppingfest - Temmuz
 • Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali - Şubat
 • İstanbul Tasarım Bienali- Sonbahar ayları
 • İstanbul Kitap Fuarı - Ekim ve kasım
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali - Mart

İstanbul’u Gezmek İçin Kaç Gün Kalmak Gerekir?

Her alanda oldukça zengin bir kent olan İstanbul’u tam anlamıyla gezebilmek için İstanbul’da yaşamak bile yeterli olmayabilir. Ancak yine de kentin en önemli mekanlarını görmek adına İstanbul seyahatiniz için en az 1 hafta ayırmanız yeterli olacaktır.

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul, gezilecek yerler bakımından dünyanın en zengin kentlerinden bir tanesi. Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan kent, çok sayıda farklı kültürün izlerini taşıyor. Kozmopolit bir kent olmanın hakkını tam anlamıyla veren şehirde, sayısız tarihi yapı bulunuyor. Tarihi dokusunun yanında modern mimarinin de en özel eserlerini görebileceğiniz şehir, her kesimden gezgine zengin bir çeşitlilik sunuyor.

Tarihi Yarımada

Tarihi Yarımada ya da Suriçi adıyla anılan bölge, İstanbul şehrinin tarihteki merkezi olarak kabul ediliyor. Bölge, şehrin ilk olarak kurulduğu yer olmasının yanında coğrafi konumuyla da stratejik olarak önem taşıyor. Tarihi Yarımada’da ilk yerleşimin milattan önce 685 yılına kadar uzandığı tahmin ediliyor. Haliç, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi’nin çevrelediği yarımada, İstanbul’a seyahat eden gezginlerin de uğrak noktası konumunda. Eminönü ve Sirkeci, bölgenin en popüler gezi rotaları arasında yer alıyor. Mısır Çarşısı, Sirkeci Tren Garı, Yeni Cami ve Eminönü Meydanı gibi yerleri bölgeye yaptığınız gezide mutlaka görmelisiniz.

Tarihi Yarımada’nın bir diğer önemli merkezi ise tabii ki Sultanahmet. Dünyanın en önemli yapılarından biri olan Ayasofya Camii'ne ev sahipliği yapan bölgede ayrıca Sultanahmet Camii ve Sultanahmet Meydanı da yer alıyor. Sultanahmet bölgesinin biraz ilerisinde ise dünyaca ünlü Kapalıçarşı’sıyla Beyazıt yer alıyor. Beyazıt bölgesi de sayısız tarihi mekana ev sahipliği yapmasından dolayı mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Osmanlı Dönemi’nin en ihtişamlı yıllarına sahne olan Topkapı Sarayı ise Tarihi Yarımada turunun en önemli duraklarından biri konumunda. Cankurtaran adı verilen bölgede yer alan sarayı tam anlamıyla gezmek istiyorsanız en az bir gününüzü bu etkinliğe ayırmanız gerekiyor.

Taksim - İstiklal Caddesi

Kimilerine göre İstanbul’un merkezi olarak kabul edilen Taksim, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer alıyor. Birçok sanat dalının yanı sıra alışverişin de kalbinin attığı yer olan bölgenin en önemli caddesi ise kuşkusuz İstiklal Caddesi. Taksim Meydanı’ndan başlayıp Tünel bölgesine kadar uzanan caddede sayısız mağaza, kafe ve restoran da yer alıyor. Taksim Meydanı’nda yer alan Atatürk Anıtı’ndan gezinize başlayarak İstiklal Caddesi’nin kendine has dokusunu keşfedebilir ve İstanbul için hayati öneme sahip bu bölgeyi yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Rumeli Hisarı

İstanbul’u gezerken dillere destan güzelliğiyle İstanbul Boğazı’nı es geçmek olmaz. Boğazın en etkileyici manzaralarına şahit olabileceğiniz bölgelerden biri olan Rumeli Hisarı, 1400’lü yıllarda inşa edilmiş bir yapı. Şehri korumak amacıyla inşa edilen iki hisardan biri olan Rumeli Hisarı, Sarıyer ilçesi sınırlarında yer alıyor. Büyüleyici güzelliğiyle İstanbul Boğazı’nı keyifle izleyebileceğiniz yerlerden biri olan hisarı, mutlaka gezi rotanıza eklemelisiniz.

İstanbul’da Nerede Kalınır?

İstanbul’un birçok bölgesinde her türlü bütçeye hitap eden çok sayıda otel seçeneği bulunuyor. Özellikle Taksim bölgesi otel bakımından son derece zengin. Taksim Meydanı çevresinde ve Talimhane bölgesinde yer alan oteller hem oldukça merkezi bir konumda bulunmaları hem de kaliteli hizmet sunmaları sebebiyle tercih ediliyor. Ayrıca bir diğer turistik merkez olan Sultanahmet de çok sayıda otel ve pansiyona sahip. Anadolu yakasında konaklamayı tercih ediyorsanız Kadıköy veya Üsküdar gibi merkezi bölgelere yönelebilirsiniz.

İstanbul’da Ne Yenir?

Tarihi açıdan ele alındığında İstanbul mutfağı, aslında saray mutfağı anlamına geliyor. Topkapı Sarayı’na ev sahipliği yapan kentin kendine özgü geleneksel yemekleri de doğal olarak sarayda tercih edilen lezzetler. Ancak günümüzde İstanbul’da hem Türkiye’nin hem de dünyanın çok çeşitli lezzetlerini deneyimlemek mümkün. Fakat İstanbul gezinizde şehrin özel lezzetlerini tatmak istiyorsanız Vefa Bozacısı’nın bozasını, Sultanahmet’in eşsiz lezzeti Sultanahmet köftesini, Kanlıca’nın ünü sınırlarını aşan yoğurdunu veya Ortaköy’ün kumpirini deneyebilirsiniz. İstanbul’da tatmadan dönmemeniz gereken diğer meşhur lezzetler ise şöyle:

 • Beyoğlu Çikolatası
 • Sarıyer Böreği
 • Süleymaniye Kuru Fasulyesi
 • Bebek Badem Ezmesi
 • Çamlıca Simidi
 • Vefa Bozası

İstanbul’dan Ne Hediye Alınır? Nerede Alışveriş Yapılır?

Alışveriş tutkunları için İstanbul tam anlamıyla bir alışveriş cenneti. Şehrin neredeyse her ilçesinde mutlaka birkaç tane büyük alışveriş merkezi bulunuyor. Cevahir AVM, Zorlu AVM, Kanyon, Emaar AVM gibi birçok mekan İstanbul’u ziyaret eden alışveriş meraklılarının uğrak noktaları arasında yer alıyor. Ayrıca Tarihi Yarımada’da bulunan Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı gibi yerler de otantik ürünlerden hoşlananlara çok zengin bir çeşitlilik sunuyor. İstanbul gezinizden sevdiklerinize hediye almadan dönmek istemiyorsanız bu çarşılardaki dokuma ürünlerini veya geleneksel takıları değerlendirebilirsiniz. Ayrıca Galata ve Ortaköy bölgeleri de hediyelik eşya arayışında olanlar için ideal adresler arasında.

İstanbul’da Gece Hayatı

Türkiye’de gece hayatının en hareketli olduğu şehir de hiç kuşkusuz İstanbul. Tüm büyük metropollerde olduğu gibi İstanbul’da da hayat 7 gün 24 saat hiç durmadan devam ediyor. Şehirde gece hayatı bazı belli bölgelerde yoğunlaşmış durumda. Avrupa yakasında Taksim, Beşiktaş ve Ortaköy gibi semtler, Anadolu yakasında ise Kadıköy, İstanbul gece hayatının en hareketli anlarına sahne oluyor. Tüm bu bölgelerde yer alan restoran, kafe, bar ve gece kulübü gibi mekanlar, gecenin geç saatlerine kadar hizmet veriyor.

Wed
13.95°
Thu
12.64°
Istanbul
01 Dec Fri, Cloudy
14.51°
Sat
15.58°
Sun
16.35°
Mon
15.39°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery