Alanya Flight Ticket

Alanya

Alanya

Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Alanya; Antalya’nın ilçelerinden bir tanesidir. Alanya, adını Anadolu Selçuklu Devleti egemenliğinde olduğu dönemde Sultan Alaeddin Kaykubat’ın kendi isminden yola çıkarak ürettiği “Alaiye” ismini almıştır. 1933 yılında Türkiye’nin Latin Alfabe kullanmaya başlaması ile birlikte şehrin ismi Alanya olmuştur. Alanya, Antik Çağ’dan günümüze kadar pek çok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış ve farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir şehir haline gelmiştir. Alanya çevresinde yapılan araştırmalara göre Alanya’daki ilk yerleşim 20 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Alanya, Antalya’nın hem yüz ölçümü açısından hem de turistik açıdan en büyük ilçesidir. Şehir, deniz kıyısında yer alması sebebiyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Muğla, Burdur, Isparta, Konya, Karaman ve Mersin gibi illere komşu olan ilçe; sadece konumu ve doğasıyla değil, eğlence hayatı ile de turistlerin yakın markajı altındadır.

Alanya

Alanya’ya Ne Zaman Gidilir?

Alanya’da hava Mart, Nisan aylarından itibaren ısınmaya başlar. Bu aylardan itibaren pek çok turist Alanya’ya gelmektedir ve dolayısıyla Mart-Ekim dönemi arasında Alanya oldukça kalabalıktır. Daha sakin bir seyahat planlıyorsanız Mayıs, Eylül ve Ekim aylarını tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde; nemli ve aşırı sıcak bir hava tercih etmiyorsanız da bu aylar seyahatiniz için daha uygun olacaktır. 2-3 günlük bir seyahat planlayarak Alanya’yı her yönüyle keşfedebilirsiniz.

Alanya’daki Festivaller

  • Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali (Mayıs)
  • Uluslararası Caz Günleri (Eylül)
  • Uluslararası Alanya Triatlonu (Ekim)
  • Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turnuvası (Ekim)

 

Alanya’da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin güney sahillerinde bulunan Alanya; muhteşem plajları, tarihi hikayeleri, müzeleri ve gelişmiş eğlence hayatı ile Akdeniz bölgesinde tatil denildiğinde ilk akla gelen yerleri arasında yer alıyor. Alanya’yı bu denli özel kılan rotalarına göz atmaya ne dersiniz?

Alanya Kalesi

Alanya’yı gezmeye geldiyseniz gideceğiniz ilk yer Alanya Kalesi olmalı. Kaledeki muhteşem manzara ve içerisindeki tarihi kalıntıların sizin büyülememesi neredeyse imkânsız. Kleopatra Plajı ve Alanya Limanı’nın eşsiz manzarasını gözler önüne seren Alanya Kalesi’nin girişinde de her çeşit hediyelik eşyaya ulaşabilmek mümkün.

Kızılkule

Kızılkule, 13. yüzyılda Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır ve Alanya’nın simgesi konuma gelmiştir. Kızılkule’nin terasına çıkmadan Alanya’dan dönmemelisiniz. Kızılkule’ye doğru ilerlerken adeta tarihte yolculuk yaptığınızı hissedeceksiniz.

Dim Çayı ve Dim Mağarası

Alanya’nın sıcağından bunalanların vazgeçilmez noktası Dim Çayı’dır. Dim Barajı’nın üzerinde kurulan piknik alanları ve restoranlar sayesinde hem doğa ile iç içe olabilir hem de sıcak yaz aylarında serinleyebilirsiniz.

Alanya Seyir Terası

Bu teras, özellikle manzara eşliğinde kahvaltı yapmak isteyen kişiler için idealdir. Seyir Terasında tüm Alanya’yı kuş bakışı izleyebilir ve eşsiz Alanya manzarasının bir parçası olabilirsiniz.

Alanya’da Nerede Kalınır?

Alanya otelleri

Alanya popüler turistik rotalar arasında yer aldığı için şehirde genellikle lüks oteller bulunmaktadır. Bu lüks otellerin yanı sıra her bütçeye uygun hostel ve pansiyonlar da tercih edilen konaklama seçenekleri arasındadır. Turistlerin en sık tercih ettiği bölgeler Konaklı, Okurcalar ve Avsallar bölgeleridir. Alanya’da yüzlerce otel bulunmaktadır. Bu otellerden bütçeniz ve beklentinize en uygun olanı seçebilir ve tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Alanya’da Ne, Nerede Yenir?

Alanya yemekleri

Türkiye’nin en popüler rotaları arasında yer alan Alanya’da hem geleneksel Türk mutfağından hem de dünya mutfağından seçkin lezzetler tercih edebilirsiniz. Restoran ve kafe sayısı oldukça yüksek olan ilçede, aradığınız her lezzeti kolaylıkla bulabilirsiniz.

  • Deniz Mahsülleri: Merlot Food, Mahperi Restraurant
  • Biftek Restoran: Mezze Gril Ocakbaşı Restauran, Olivia Gourment Restaurant
  • İskender-Döner: Şehzade İskender Evi
  • Fast Food: Enjoy Burger House, Dag Fast Food

 

Alanya’da Ne, Nereden Alınır?

Alanya alışveriş

Alanya'nın merkezinde alışveriş yapabileceğiniz pek çok marka ve mağaza bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Alanyum AVM’de de ihtiyacınız olan ürünlere ulaşabilmeniz mümkündür. Ancak Alanya’nın en meşhur alışveriş yeri merkezdeki çarşıdır. Bu çarşıda hediyelik eşyadan bitkisel ürünlere, ayakkabıdan kıyafete kadar pek çok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu pazarda; turunç kabuğu reçeli gibi bölgeye özgü lezzetlerden de satın alabilirsiniz.

Alanya’da Gece Hayatı

Alanya gece hayatı

Alanya gece hayatını sevenler için oldukça ideal bir şehirdir. Şehirde pek çok bar, pub ve diskoya rastlayabilmek mümkündür. Alanya’da en meşhur eğlence mekânları Havana Club, Carisma Bar, Las Vegas Bar, Harry’s Pub şeklindedir. Alanya’da her tarz eğlence mekânı bulunduğu için akşam için alternatif programlar oluşturabilirsiniz.

 

Wed
31.26°
Thu
29.1°
Alanya
19 Jul Fri, Sunny
29.62°
Sat
30.9°
Sun
30.95°
Mon
30.82°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery