Lviv Flight Ticket

Lviv

Lviv

Adını, İngilizce’de aslan anlamına gelen “lion” sözcüğünden alan Lviv, Ukrayna’nın nüfus açısından 7.büyük şehridir ve ülkenin batısında yer alır. Kültürel anlamda oldukça önemli bir şehir olan Lviv; ticari ve turistik açıdan da Ukrayna’nın önemli kentlerinden bir tanesidir. Lviv; Polonya’ya sınırı bulunan ve Lutsk, Rivne, Ternopil, Uzhhorod gibi şehirlere komşu olan gözde turistik rotalardan biridir.

Lviv şehir gezi rehberi

Şehir içi Ulaşım

 Lviv’de oldukça gelişmiş bir ulaşım ağı bulunur. Tramvay, otobüs, troleybüs ve taksi ile şehrin her noktasına ulaşım sağlayabilirsiniz.  

Lviv’e Ne Zaman Gidilir?

Lviv ne zaman gidilir?

Yarı tropikal iklimin hakim olduğu ve kış aylarının soğuk geçtiği Lviv’e seyahat etmek için en uygun dönem havanın ısındığı ilkbahar ve yaz aylardır. Özellikle mayıs ve ekim ayları arasında 20 derece civarındaki havalar Lviv seyahati için oldukça uygundur. Lviv seyahatiniz için en az 2-3 günlük bir plan yapmanız tavsiye edilir.  

Lviv’deki Festivaller

Yıl içinde yerli ve yabancı pek çok turistin katıldığı festivallerin düzenlendiği Lviv’de kültürel ve sanatsal açıdan oldukça keyifli anlar geçirebilirsiniz.

  • Doughnut Festivali (Ocak)
  • Çikolata Festivali (Mart)
  • Lviv Moda Haftası (Mart)
  • Lviv Uluslararası Çocuk Festivali (Mayıs)
  • Uluslararası Müzik Festivali (Mayıs ve Haziran)

 

Lviv’de Gezilecek Yerler

Tarihi ve doğal güzellikleri ile yıl içinde yüksek sayıda turist ağırlayan Lviv, gezginlerin gözde şehirleri arasındadır. Görenleri kendine hayran bırakan ve mutlaka görülmesi gereken yerler:  

Rynok Meydanı

Tarihi 16. yüzyıla dayanan ve şehrin en önemli meydanı kabul edilen Rynok; kültürel ve ticari açıdan büyük önem taşır. Ev sahipliği yaptığı müzeler ve yapılarla oldukça etkileyici bir görüntüye sahip olan Rynok Meydanı, Lviv şehrinin mimari ve kültürel açıdan en güzel kompozisyonunu sunar. Meydanda bulunan Latin Katedrali ve Lubomirski Palace ise öncelikli görülmesi gereken yapılar arasındadır.  

Opera Binası

Lviv opera binası

20. yüzyılın başında inşa edilen ve mimarisi ile göz kamaştıran Opera Binası, hemen her gün ev sahipliği yaptığı etkinlikler sayesinde kültürel olarak önemli bir merkezdir. Lviv’e geldiyseniz “Dünyanın en güzel Opera Binası” olarak kabul edilen Lviv Opera Binası’nı görmeden geri dönmemelisiniz.  

Lviv Ermeni Katedrali

14. yüzyılda inşa edilen ve Ermenilerin en önemli mabedi kabul edilen Lviv Ermeni Katedrali, Ani Katedrali örnek alınarak inşa edilmiştir. Mimari açıdan eşsiz nitelikteki bu mabet Unesco tarafından “Dünya Kültür Mirasları Listesi”ne alınmıştır. Lviv’in önemli simgelerinden biri olan bu katedrali kesinlikle ziyaret etmelisiniz.  

Potocki Sarayı

Lviv potocki sarayı

Avusturya başbakanı Potocki tarafından inşa ettirilen saray, ülkede yapımına en çok para harcanan saraydır. Günümüzde devlet konutu olarak kullanılan ve 140 yıllık tarihi olan Potocki Sarayı, pek çok film çekimine de ev sahipliği yapmıştır.  

Lviv’de Nerede Kalınır?

Doğu Avrupa’daki nadide şehirlerden bir tanesi olan Lviv konaklama konusunda uygun seçenekler sunar. Şehirde gezilecek yerlere yakın pek çok otel bulabilirsiniz. Özellikle Pustomyty, Yavoriv ve Zhovka bölgelerindeki otellerde konaklayarak hem bütçenizi koruyabilir hem de şehir merkezine yakın olabilirsiniz. Bu bölgelerde bulunan Kapa Hotel, Hotel Styl ve Hotel Tustan, en sık tercih edilen konaklama seçenekleri arasında yer alır.  

Lviv’de Ne Nerede Yenir?

Lviv mutfağı tatlı ve balık severler için oldukça lezzetli alternatifler sunar. Lviv’e seyahat ettiğinizde Trout, Galician Strudel ve Lviv Syrnyk gibi lezzetlerin tadına mutlaka bakmalısınız.

  • Lviv syrnyk, Galician Strudel: Nad Tsukerneyu
  • Trout, Lazanky: Bratello
  • Labchanka: Cukor Red

 

Lviv’de Ne, Nereden Alınır?

Lviv ne nereden alınır?

Lviv’e gittiyseniz ilk uğramanız gereken yerler kahve ve çikolata dükkanları olmalıdır. Muzeina Caddesi’nde bulabileceğiniz dükkanlardan nefis çikolatalar ve kahveler satın alabilirsiniz. Bunun yanında Rynok Meydanı’nda bulunan dükkanlardan alacağınız ahşap işlemeli ürünler ve matruşkalar da ülkenin kültürel yapısının simgeleri arasındadır.  

Büyük markaları bulabileceğiniz alışveriş merkezleri ise Shop Under Kumpel veya Magnus Shopping Center’dır.  

Gece Hayatı

Lviv şehri gece hayatı

Avrupa’da gece hayatının en hareketli olduğu şehirlerden biri olan Lviv’de dans ve eğlence mekânları oldukça fazladır. Güney Amerika kültüründen Avrupa kültürüne pek çok dans ve eğlence anlayışının bulunduğu Lviv’de; Millenium Club, Metro Club ve Fashion Club’da eğlencenin tadına varabilirsiniz. Eğlenceyi yemek ile birleştirmek isteyenler içinse Rafined People iyi bir alternatiftir.  

Fri
12.52°
Sat
11.88°
Lviv
19 May Sun, Cloudy
10.66°
Mon
12.71°
Tue
14.27°
Wed
15.02°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery