Nevşehir Flight Ticket

Nevşehir

Nevşehir

Nevşehir, Osmanlı döneminde ‘’Muşkara’’ adıyla bilinir ve Osmanlıcada ‘’Yeni Şehir’’ anlamına gelir. Ayrıca Nevşehir, Anadolu’nun “masal kenti” olarak da adlandırılır. Nevşehir’in önemi Kapadokya’dan gelir. Kapadokya adını eski Kapadokya Krallığı’ndan almıştır. Kapadokya kelimesi, “güzel atlar diyarı” anlamına gelen ‘’Katpatuka’’ kelimesinden türemiştir. Nevşehir’e tarihi ve turistik açıdan özel bir anlam yükleyen Kapadokya, üç büyük yanardağın küllerinden oluşan taş yığınlarından meydana gelir. 60 milyon yıllık sert kayaları barındıran bölge, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapar. Orta Anadolu’nun incisi olarak kabul edilen Nevşehir toplamda 8 ilçeye sahiptir ve Kayseri, Yozgat, Kırşehir, Niğde ve Aksaray ile komşudur. 

Nevşehir gezi rehberi

Nevşehir’e Ne Zaman Gidilir? 

Nevşehir peri bacaları

Kara ikliminin hüküm sürdüğü Nevşehir ilinde yazlar sıcak ve kurak; kışlar soğuk ve genellikle kar yağışlı geçer. Her mevsim kendine özgü bir güzelliğe sahip olan il hem yaz aylarında hem de kış aylarında tercih edilebilir. Kışın karlar altında kalan şehir, manzarasıyla birçok turistin gözde rotaları arasındadır. Amacınız şehri rahatlıkla gezebilmek ise tercihinizi bahar aylarından yana kullanabilirsiniz. Nevşehir’e gidip ortalama 3 gün konaklamak bu eşsiz şehri keşfetmek için yeterlidir. 

Nevşehir’deki Festivaller 

 • Cappadox Festivali (Mayıs) 
 • Hacıbektaş Veli’yi Anma Törenleri (Ağustos)
 • Ürgüp Bağbozumu Festivali (Eylül)
 • Avanos Festivali (Her yıl farklı beş gün yapılır)
 • Aksular Kiraz Bayramı (Haziran)

 

Nevşehir’de Gezilecek Yerler 

60 milyon yıllık bir hikâyeyle biçim kazanan Nevşehir, sınırları içerisinde yer alan doğal oluşumları ile adeta büyüleyici bir niteliğe sahiptir. Şehrin tarihi, dokusu ve kimliği; yerli yabancı pek çok turisti etkisi altına alır.

Üç Güzeller 

Nevşehir üç güzeller

UNESCO Dünya Miraslar Listesi’nde yer alan ve Kapadokya ile Nevşehir’in sembolü olan 3 peri bacası şehrin görülmeye değer yerlerinden birisi. Efsaneye göre bu bölgede yaşayan kralın kızı gönlünü çobana kaptırıyor ancak kral kızını çobana vermek istemiyor. Kralın kızı; babasından habersiz çobanla evleniyor ve çocuk sahibi oluyor. Bunu duyan kral ise kızının ve ailesinin öldürülmesini emrediyor. Bir çıkış yolu arayan âşıklar, dua ediyor ve üç peri bacasına dönüşüyor. 

Yeraltı Şehirleri 

Türkiye’de ortaya çıkartılmış en büyük yeraltı şehirleri olan Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak ve Mucur; mutlaka görülmesi gereken yerlerin başını çekiyor. Derinkuyu; 55 metre uzunluğu ile Türkiye’deki en büyük yer altı şehridir ve 1967 yılında turizme açılmıştır. Kaymaklı ise tarihi MÖ 4000’e kadar dayanan bir yeraltı şehridir ve sadece 4 katı ziyarete açıktır.  

Ihlara Vadisi 

Nevşehir Ihlara Vadisi

Nevşehir bölgesinin en göz alıcı yürüme alanlarından birisi olan Ihlara Vadisi; Melendiz çayının aşındırmasıyla oluşmuştur. İçinde pek çok oyulmuş kilise bulunur. Vadi içinde yapılan yürüyüş boyunca birçok hayvana özellikle eşeklere rastlamak mümkündür.

Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi ve Müzesi 

Bektaşi felsefesinin merkezi olarak kabul edilen türbe; 13.yüzyılda Hacı Bektaş-ı Veli tarafından kurulmuştur ve Orhangazi, 1.Murat ve Yıldırım Beyazıt tarafından onarılmıştır. Kapadokya’nın en önemli yerleşim bölgelerinden birisi olan Hacıbektaş ilçesinde bulunan türbe içerisinde görülmeye değer üç avlu bulunur.  

Göreme Açık Hava Müzesi 

Eskiden yalnızca din adamlarının bulunduğu bir alan olan Göreme’nin tarihi MS 4. yüzyıla dayanır. İçerisinde 6 adet tarihi kilisenin yanı sıra, manastırları ve duvar resimleri ile oldukça dikkat çekicidir. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınan Göreme Açık Hava Müzesi, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başındadır.

Nevşehir’de Nerede Kalınır? 

Nevşehir mağara

Nevşehir’i bu denli özel kılan, yerli yabancı turistlerin en çok dikkatini çeken bölge olan Kapadokya’dır. Bu nedenle konaklama seçenekleri genellikle Kapadokya’da yoğunlaşmıştır. Şehrin merkezinde ve Kapadokya’da butik oteller, pansiyon ve moteller bulunur. Ayrıca Kapadokya’da bölgeye özgü mağara otelleri, tarihi dokuyu hissetmek isteyenler için ideal bir seçenektir. Ziyaret edeceğiniz yerlere göre bölgeyi (Uçhisar, Göreme, Ürgüp) belirledikten sonra konaklama alternatifi arayabilirsiniz. Nevşehir'e gittiğinizde eğer sıra dışı bir deneyim yaşmak istiyorsanız Sacred House Ürgüp’ü tercih edebilirsiniz. Hem Nevşehir’in kendine özgü havasını tatmak hem de rahat bir tatil sürmek istiyorsanız Sultan Cave House sizler için dekore edilmiş bir otel. Eğer hem uygun fiyatlı olsun istiyorsanız hem de tatilin tadını çıkarmak istiyorsanız Kapadokya Safir Otel ideal bir konaklama seçeneğidir. 

Nevşehir’de Ne, Nerede Yenilir?  

Kendine özgü bir damak lezzetine sahip olan Nevşehir’de restoranlar genellikle Kapadokya ve çevresinde yer alır. Nevşehir’in yöresel lezzetlerini nerede yiyebilirsiniz?

 • Testi Kebabı: Haliçli Nevşehir Tavası Tavacı Mustafa, Şükrüoğulları Restoran
 • Geleneksel Türk mutfağı: Turkish Ravioli
 • Aside Tatlısı: Nostalji Restoran
 • Saç Tava: Le Mouton Rouge
 • Kiremitte Et Sarması: Han Odası Saklıbahçe Et Lokantası
 • Yöresel Yemekler: Seki Restoran

 

Nevşehir’de Ne, Nereden Alınır?

Nevşehir Çömlek

Nevşehir’de alışveriş yapmak isterseniz; uğrayacağınız ilk yer Avanos olmalı. Burada pek çok seramik atölyesi ve oyma el yapımı ürünlerin satış mağazaları bulunur. Ayrıca bu bölgede kendi sanat eserinizi nasıl yapacağınızı da öğrenme imkânınız bulunur. Nevşehir aynı zamanda antika değeri taşıyan el halıları ile de meşhurdur. Baazar 54 ve Sentez Halı’da zevkinize uygun halılar bulabilirsiniz. Bir üzüm cenneti olan Nevşehir’de kuru üzüm, pestil ve pekmez satın alabilirsiniz.

Gece Hayatı 

Nevşehir Gece Hayatı

Nevşehir’de eğlenceli ve keyifli vakit geçirmek mümkün. İlk olarak Yaşar Baba’da gerçekleştirilen semazen gösterileri ve fasıl geceleriyle Türk gecesi konseptini öğrenebilir ve gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Uranos Kafe. Burada yine ziyaretçilere Türk geleneğini öğretmek amacıyla çeşitli gösteriler ve gecenin sonuna doğru da oryantal gösterisi yapılır. Konaklama ve yemek servisi sunmayan Asım’ın Yeri ise daha çok disko-bar tarzı bir yer olarak değerlendirilebilir. Eğer tercihiniz otantik ve sakin bir akşamdan yanaysa, Göreme’de bulunan Red Red Wine’ı tercih edebilirsiniz.

Nevsehir
19 May Sun, Sunny
14.94°
Mon
18.22°
Tue
15.04°
Wed
18.03°
Thu
18.41°
Fri
13.22°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery