Kocaeli Flight Ticket

Kocaeli

Kocaeli

Kocaeli, Marmara Bölgesindedir. Marmara Bölgesinin 3. büyük şehridir. Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan Marmara denizinin doğusundadır.  Kocaeli en kalabalık 10. şehirdir. Kocaeli şehrinin komşuları İstanbul, Bursa, Sakarya ve Yalova illeriyle komşudur. 
Kocaeli, eskiden Bithynia olarak bilinen bir bölgede yer almaktadır. Megara ve Atinalılar MÖ 712'de kuruldu. Körfez'in bugünkü Başiskele ilçesinin bulunduğu bölgede Astacs, M.Ö. Daha sonra Skylux şehrine ve körfezine Olbia adını verdi. Pausanias, Astax'tan Trakyalı bir asilzadenin adı olarak bahseder, ancak deniz tanrısı Poseidon'un oğulları ile perisi Orbia'nın Yunan mitolojisinde  aynı isme sahip olduğu bilinmektedir. Astok halkı MÖ 262'de yerleşti. Bugünkü İzmit ilçesinin bulunduğu bölgede M.Ö. Kent, I. Nikomidis tarafından kurulduğundan beri Nicomedia olarak anılmaktadır. Bithynia Krallığı'nın çöküşüne kadar ülkenin başkenti olarak kaldı. 

Kocaeli hem yeşil alanları, hem fabrikalarla dolu toprakları ile isteyene iş, isteyene doğa vadeden güzel şehirlerimizden biri. Bünyesinde barındırdığı Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi ile aynı zamanda kalabalık bir öğrenci şehridir.

Her mevsim de tatil planlarınızı gerçekleştirebileceğiniz şehirlerden biridir. Özellikle bahar ve yaz aylarında tatilciler tarafından yoğun talep görmektedir. Adana’nın ilçeler haritası incelendiği zaman gezilecek ve görülecek yerler oldukça fazladır. Hayalinizdeki tatil planlarını doğru bir şekilde yapmanız için ilçeleri inceleyebilirsiniz.

 

İzmit

 

İzmit, Kocaeli'nin küçük bir ilçesidir. İzmit Körfezi'nin doğu kıyısında, Marmara bölgesinin Çatalca-Kocaeli kesiminde yer almaktadır. Kuruçeşme, Bekirpaşa, Alikahya ve Akmeşe birinci kademe belediyeleri 22 Mart 2008 tarih ve 5747 sayılı Kanunla tüzel kişiliklerini kaldırarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve yönetilen Saraybahçe birinci kademe belediyesine katılmıştır.

Gebze

Gebze, Kocaeli'nin bir ilçesi. Marmara Bölgesi'nin en büyük sanayi kentlerinden biridir.Gebze, Marmara Bölgesinde İzmit Körfezi'nin Kuzey Batısında yer alan ve Kocaeli iline bağlı olan zengin bir tarihi geçmişe sahip, ekonomisi büyük oranda sanayi’ye dayalı, Türkiye'nin hızla gelişen ve büyüyen bir ilçesidir. Doğusunda Dilovası ilçesi, batısında Darıca, Çayırova, İstanbul iline bağlı Pendik ve Tuzla ilçeleri, Kuzeyde ise İstanbul iline bağlı Şile ilçesi yer almaktadır.

Kandıra

Kandıra, Kocaeli yarımadasının kuzey kesiminde yer alan Kocaeli ilinin ilçesidir. Osmanlı döneminden beri belediyesi olmuştur.

Kandıra, Kocaeli'nin tek sanayi altı ilçesidir.  Ayrıca Kandıranın bir kısmı İzmit'te işe gidiyor. Kandıra köylerinin çoğu İzmit'te yerleşmiştir. Ayrıca Kandıra Meslek Yüksekokulu'nun eski binası Ahmetli üzerinde, yeni binası ise Sakarya Yolu üzerinde yer almaktadır.

Gölcük

Gölcük, Kocaeli'nin bir ilçesi. İzmit Körfezi'nin güney kıyısında yer almaktadır. Bu, doğal ve tarihi güzelliklerle çevrili bir kasabadır. Yerleşim meraklıları için birçok aktiviteye sahiptir. Denizin varlığı denizin tarihi bu bölgeyi ilgi çekici yerlerden biri yapıyor.

Karamürsel

Kocaeli ilinin bir ilçesidir. Kocaeli Körfezi'nin güney kesiminde Gölcük ile Yalova arasında yer almaktadır. Plajları, balık lokantaları, meyve bahçeleri ve zeytinlikleri ile tanınır. Karamürsel'e ait ve benzersiz bir Karamürsel sepeti var. Karamürsel sepetini diğer sepetlerden ayıran özelliği kulpsuz olmasıdır. Ancak yan çizgisi vardır ve belden bağlanmıştır. Ayrıca küçük görünüyor ama çok şey alıyor. Bu yüzden Karamürsel sepetinin çok popüler bir ismi var, "küçük bir teneke kutu görüyorsun ve benim Karamürsel sepetim sanıyorsun". Ayrıca sadece Karamürsel halkının bildiği eşsiz bir Karamürsel yemeği de simit dolmasıdır.

Çayırova

Kocaeli ilinin bir ilçesidir. Gebze'den ayrılıp ilçe olmuştur. Konumu itibariyle cazip bir merkez olan Çayırova, aldığı yoğun göç nedeniyle nüfusu hızla büyümüş ve artmaya devam etmektedir. Sanayi emeği, ticaret ve tarımı bölge halkı için önemli geçim kaynakları haline getirebiliriz. Türkiye'nin en önemli sanayi kuruluşlarının da içinde bulunduğu bölgede sanayi yatırımları baş döndürücü bir hızla devam etmekte ve bölgedeki işsizliği azaltmaktadır. Otomotiv, gıda, plastik, çelik, elektrik, deri, kimya, elektronik, kauçuk ve daha birçok sektörde ülkenin önde gelen sanayi kuruluşlarına sahip olan Çayırova, Türkiye'nin en önemli sanayi merkezi olma yolunda yeni yatırımlarına hızla devam etmektedir.

Darıca

 

Darıca, Kocaeli'nin en kalabalık üçüncü ilçesi.  Nüfus yoğunluğu açısından bakıldığında ise en kalabalık ilçesidir. Darıca Kalesi kıyıdan 200 m içeride, kıyıya bakan dağın yamacına inşa edilmiştir. Günümüze sadece küçük bir sur ve bir kale kalesi gelebilmiştir. Kaidesi taş olan kalenin üst kısmı, Bizans üslubunda inşa edilmiş Horasan harcından yapılmıştır. Kaleden sahile inen gizli bir yeraltı geçidi var.

Kocaeli'nin hangi noktasında tatilinizi planlayacağınıza karar verdikten sonra konaklama yapacağınız yeri ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Sun
17.75°
Mon
16.24°
Kocaeli
21 May Tue, Cloudy
12.7°
Wed
13.75°
Thu
17.1°
Fri
13.0°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery