Acente Kuralları ve Kullanım Şartları

ucuzyolu.com ACENTE KURALLARI VE KULLANIM ŞARTLARI

İşbu kullanım şartları ve acente kuralları, Innovana Yazılım ve Bilişim Hizmetleri A.Ş. (“Şirket” veya "INNOVANA" olarak bahsedilecektir.) tarafından Intellize Turizm ve Seyahat Acentası unvanı ile ucuzyolu.com adresinde (“Site” veya “UCUZYOLU” olarak bahsedilecektir.) faaliyet gösteren acente kuralları ve ucuzyolu.com kullanım şartlarını içermektedir. Lütfen Kullanım Şartları'nı dikkatli bir şekilde okuyunuz. ŞİRKET’e ait platformları kullanarak, işbu Kullanım Şartları'nın içeriğini kabul ettiğinizi ve Kullanım Şartları'na bağlı kalacağınızı kabul, beyan ve taahhüt etmektesiniz.

ŞİRKET; işbu Site, Site uzantısı ve site ile bağlantılı diğer platformlarda mevcut her tür hizmet, ürün, siteyi kullanma şartları ile sitede sunulan bilgileri değiştirme, Siteyi yeniden düzenleme ve yayını durdurma hakkını saklı tutar. Değişiklikler, Sitede yayım anında yürürlüğe girer. Kullanıcılar'ın, Site'yi kullanması ya da Site'ye girmesi ile bu değişiklikleri de kabul ettiği anlamına gelir.

TANIMLAR

A.1. Acente Bilgileri

Unvan : Intellize Turizm ve Seyahat Acentası

Ticari Unvan : Innovana Yazılım ve Bilişim Hizmetleri A.Ş.

Belge No. : 13965

Adres : Evliya Çelebi Mah. Küme Sok. No: 2/C-6 Tuzla/İstanbul

İletişim :destek@ucuzyolu.com 0850 307 34 44

Web Sitesi / Site : Şirket'e ait web sitesi olan ucuzyolu.com' u  ifade eder.

A.2. Üye : Şirket’e ait web sitesi olan www.ucuzyolu.com 'un aracılık ettiği hizmetler ile ilgili özel ve genel kampanyalar, promosyon, tanıtım, puan kazanma vb. gibi indirim ve avantajlardan yararlanmak amacıyla KULLANICI SÖZLEŞMESİ ile işbu kullanım şartları metninde belirtilen şart ve şartları kabul ederek Site'ye kayıt olan kişileri ifade eder.

A.3. Kullanıcı : Şirket'e ait Web Sitesi olan www.ucuzyolu.com 'un aracılık ettiği hizmetleri, siteye kayıt olmadan satın alan ve/veya rezervasyon işlemini gerçekleştiren kişileri ifade eder.

A.4. Destek Merkezi : Üye ve Kullanıcı'larına, Web Sitesi üzerinden aracılık ettiği hizmetler için, ilgili hizmetin, sağlayıcılarından alınmasını müteakip Kullanıcı ve/veya Üye'ye destek hizmeti veren ekibi ifade eder.

A.5. Tedarikçi : Ulusal ve uluslalar arası havayolları şirketleri, otel, otel tedarikçileri, araç kiralama firmaları veya tedarikçileri, Tur firmaları vb. ve Servis Sağlayıcı tarafından Site'ye iletilen ve/veya ileride eklenecek tüm hizmetlerin gerçekleşmesini sağlayan, ulusal ve uluslararası havayolu şirketleri, otel ve/veya tedarikçileri, araç firma ve/veya tedarikçileri, tur firma ve/veya tedarikçileri vb. firmaları ifade eder.

Site'de sağlanan turizm hizmetlerine ilişkin otel, uçak rezervasyonları, tarifeli ve charter uçak bileti, konaklama, araba kiralama, transfer, tatil paketleri ve benzeri rezervasyon ve satış işlemleri için sağlayıcı olarak yukarıda bilgileri yazılı Intellize Turizm ve Seyahat Acentası hizmet vermektedir.

WEB SİTESİ KULLANIM KURALLARI

B.1. ÜYELİK ŞARTLARI

"Üye"lik statüsünün kazanılması için, üye olmak isteyen 18 yaşını doldurmuş gerçek kişinin Site'de bulunan Üyelik Formu'nu talep edilen bilgiler doğrultusunda gerçek bilgilerle doldurmak, işbu Kullanım Şartları'nı ve Üyelik Sözleşmesini onaylamak gerekmektedir. Üyelik formu ve üyelik başvurusunun "Şirket" tarafından değerlendirilerek onaylanması sonrası üyelik aktif hale gelecektir.

Üye, Şirket tarafından sağlanan hak ve imkanlardan sadece üyeliğinin devam ettiği sürece faydalanabileceğini, üyeliğinin sona ermesi halinde ise biriken puan ve kazanılan diğer haklardan yararlanamayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

www.ucuzyolu.com aracılığı ile vermiş olduğunuz ad, soyad, T.C. kimlik numarası, adres gibi kişisel bilgilerinizin, bunlarla sınırlı kalmamak ve talep ettiğiniz hizmete göre değişmek kaydıyla, www.ucuzyolu.com ile bağlantılı şirketler, ortaklar ve acenteler ile paylaşılmasını ve kullanılmasını açık rızanız dahilinde kabul etmiş olmaktasınız. Bahsedilen bilgilerle doğrudan ya da dolaylı ilgili bulunan bir durum söz konusu olduğunda, uygulamadaki kural ve düzenlemelere uygun olarak, www.ucuzyolu.com'un ve/veya sitenin diğer kullanıcılarının hak ve kazancı gözetilerek veri üçüncü kişilere aktarılabilir. Kişisel verilerinizin işlenmesi, aktarılması ve açık rıza ile ilgili detaylı bilgi için ucuzyolu.com KVKK Politikası,Aydınlatma Metni ve Açık Rıza Beyanı’nı inceleyebilirsiniz.

Kullanıcı/Üye, iletişim bilgilerinin (GSM numarası, e-posta adresi vs.) Şirket tarafından, Şirket'in sağlayacağı diğer ürünler, iştigal konusuyla ilgili bilgilendirme e-postası veya sunulan hizmetler hakkında açık rızası dahilinde ve ticari elektronik ileti onayı verilmesi halinde bilgilendirilebilir.

Şifrelerin güvenliğini sağlama yükümlülüğü Kullanıcı/Üye’ye aittir. Üye, kendisine verilen kullanıcı adı ve şifresini başkasına vermemeyi, bunların saklanmasından sorumlu olduğunu, şifrelerinin 3. Kişilerin eline geçmesi halinde Şirket'in oluşabilecek zararlardan sorumlu olmadığını, kullanıcı adı ve şifrenin kötüye kullanılması ve/veya başkası tarafından kullanılması halinde üyelikten doğan tüm haklarını kaybedeceğini, üyeliğe ilişkin her türlü hak ve kazanımlarının geri alınacağını, her türlü tedbirin uygulanabileceğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

Kullanıcı/Üye, kendi ağır ihmal veya kusuru ile meydana gelen zararlardan ucuzyolu.com’u sorumlu tutamayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

B.1.1. KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK ŞARTLARININ İHLALİ

Şirket, Kullanım Şartları'nın Üye tarafından ihlalinin tespiti halinde yahut bu ihlaller ile ilgili bir şikayet alınması halinde herhangi bir bildirimde bulunmaksızın Üye'nin Web Sitesi'ne erişimini engelleyebilir ve üyelikten çıkarabilir. Üye, üyeliğinin tüm Kullanım Şartlarını yerine getirdiği takdirde devam edeceğini kabul etmektedir. Bu halde doğabilecek tüm sorumluluk ile, 3. kişiler ve/veya yetkili merciler tarafından Şirket'e karşı öne sürülebilecek tüm iddia, talep ve/veya ödemeler için Şirket'in, ilgili Üye'ye ferileri ile rücu hakkı saklıdır.

B.2. SİTE'NİN İŞLEYİŞİ VE HİZMETLERİN SUNULMASINA İLİŞKİN ŞARTLAR

B.2.1. Genel Kurallar

Kullanıcı/Üye, ucuzyolu.com üzerinden aldığı hizmete ilişkin kendisinden istenen her çeşit bilginin (yolcu bilgileri, konaklama bilgileri vb. içeriğinden ve doğruluğundan sorumlu olduğunu, sisteme bilgileri girdikten sonra değişiklik yapılamayacağını, bununla ilgili bir zarar oluşması halinde tüm sorumluluğun kendisinde olduğunu kabul beyan ve taahhüt eder.

ucuzyolu.com yalnızca aracılık hizmeti vermektedir. Kullanıcı/Üye, ucuzyolu.com üzerinden aldığı hizmet ile tedarikçi ve/veya aracı kurumlardan alınan içeriğin doğru, eksiksiz veya kesintisiz olacağı hakkında ucuzyolu.com tarafından hiçbir taahhütte bulunulmadığını, bilet veya otel konaklaması gibi hizmetlerin doğrudan tedarikçi firma tarafından verildiğini, taleplerin doğrudan muhatabının sağlayıcı firma olduğunu, verilen hizmetten kaynaklı uyuşmazlıklardan, yaşanan aksaklık ve zararlardan Innovana’nın ve ucuzyolu.com’un sorumlu olmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder.

Kullanıcı/Üye, ucuzyolu.com üzerinde bulunan ürünlerin ilgili tedarikçi ve/veya aracı kurumlar tarafından ve o kurumların sorumluluğunda düzenlenmekte olduğunu, Site'deki içerikler ile ilgili kural ve şartlar için ilgili tedarikçinin kural ve şartlarının geçerli olduğunu kabul eder.

ucuzyolu.com, tedarikçi ve/veya aracı kurumlardan alınarak ucuzyolu.com üzerinde ilan edilen bilgilerin doğruluğu konusunda azami özen göstermektedir ancak nihai hizmeti sunan firmadan alınan veya talep edilen hizmetin belirtilen nitelik ve yer müsaitliğini göstermemesinde ucuzyolu.com'un  bir dahli olmadığından Kullanıcı/Üye, ucuzyolu.com'un sorumlu tutulamayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

Site üzerinde yapılan bir rezervasyon veya satın alınan hizmet, bir başkası adına devredilemez ve isim değişikliği yapılamaz. Bu şekilde yapılan bir rezervasyonun sağlayıcı firma tarafından iptal edilmesi, hizmetin sunulmaması vb. durumlarda kullanıcı/üye ucuzyolu.com’u sorumlu tutamaz.

Kullanıcı/Üye, Şirket'in Site ve Destek Merkezi üzerinden aracılık ederek verdiği hizmetlerde siyasi olay, grev, tedarikçinin iflası, asgari yolcu sayısı, devletlerarası ilişkilerde değişiklik, halk hareketleri, hava şartları, salgın hastalık, kamu kurumlarının düzenlemeleri, doğal afet ve teknik sorunlar gibi mücbir sebeplerin varlığı halinde iradesi dışındaki nedenlerden dolayı oluşabilecek aksaklıklardan sorumlu tutulmayacağını, kabul beyan ve taahhüt eder.

Kullanıcı/Üye, Web Sitesi aracılığı ile bir ürün ya da hizmetin satış işlemi gerçekleştirirken adını, e-posta adresini, kredi ya da banka kartı numarasını, kartın son kullanma tarihini ve telefon numarasını, TC. Vatandaşları için T.C Kimlik Numarası, Yabancı Ülke Vatandaşları için Pasaport numarasını belirtmelidir. Bu bilgiler, sunulan hizmetin eksiksiz olarak yerine getirilmesi için şarttır. Kullanıcı/Üye, bu bilgilerin verilmemesi, eksik ya da yanlış verilmesi nedeniyle ucuzyolu.com'un  herhangi bir sorumluluğunun olmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder.

Şirket, Kullanıcı/Üye'ye temin edilen ürün veya hizmete ilişkin bilgi vermek amacıyla Kullanıcı/Üye'nin işlem sırasında girdiği iletişim detaylarına elektronik ileti gönderecektir.

Site üzerinden yapılacak tüm satın alma işlemlerinde ödemeler, kredi veya banka kartı ile gerçekleşecektir. Alışveriş sırasında kullanılan Kredi kartı bilgileriniz ise siteden bağımsız olarak şu anda mevcut en güvenli kredi kartı ödeme sistemi olan 3D Secure sistemiyle şifrelenip bankalara ulaşır. Bu bilgiler direkt olarak bankaların sunucularından geçtiği için bankalar haricinde ne Şirket ne de üçüncü kişiler tarafından hiçbir şekilde görüntülenemez, saklanamaz ve depolanamaz. Kullanıcı/Üye, ödeme için kullanılan banka veya kredi kartının, Secure 3D sistemi üyesi olması gerektiğini kabul, beyan ve taahhüt eder. Secure 3D sistemi kart sahibini, banka veya kredi kartının 3. Kişiler tarafından izinsiz kullanımını engelleyen ve olası risklere karşı güvence altına alan bir sistemdir. Site üzerinden Secure 3D sistemi ile yapılan satın alımlardan, Kullanıcı/Üye tek sorumluluğun kendisinde olduğunu, Secure 3D sistemi ile gerçekleşen ödemeleri için harcama itirazında bulunamayacaklarını, bulunsalar dahi Secure 3D tam doğrulama sistemi ile işlemler gerçekleştiğinden itirazlarının geçerli olmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

Kullanıcı/Üye, Site üzerinden alınan hizmetler için ücret iadesi söz konusu olan durumlarda, hizmet sağlayıcının kural ve şartlarına uygun olarak, ücret iadelerinin belirleneceğini ve söz konusu belirlenen ücret iadelerinin, satın alma esnasında kullanılan kredi veya banka kartına, ayrıca talep edilirse, IBAN numarasını bildirmek kaydı ile banka hesap numarasına yapılacağını, kabul, beyan ve taahhüt eder.

Site üzerinden satın alınan yurt dışı seyahat ve konaklamalarında yolcuların pasaportlarını ve nüfus cüzdanlarını, Kıbrıs seyahatlerinde ise nüfus cüzdanlarını yanlarında bulundurmaları, reşit olmayan çocukların ebeveynlerinden biri ile seyahat yapması durumunda ise diğer ebeveynin noterden düzenlenmiş muvafakatnameyi vermiş olması gerekmektedir.

Kullanıcı/Üye, pasaport ve vize işlemleri ile ilgili herhangi bir muamele eksikliğinden, seyahat edilecek ülkeye ait vize işlemlerinin tamamlanmamasından, bu işlemlerinin kontrol ve/veya hatırlatılmasın dan veya yolcunun kendinden kaynaklanan kişisel nedenlerle (vergi borcu, transit vize eksikliği vs.) çıkışın engellenmesi durumunda Şirket'in herhangi bir sorumluluğu olmadığını, bu nedenle oluşabilecek iptal ve gecikmenin sorumluluğunun tamamıyla kendisine ait olduğunu kabul beyan ve taahhüt eder.

Kullanıcı/Üye, Web Sitesi ve / veya Destek Merkezi aracılığı ile satın aldığı hizmetlerin tamamı için, Hizmet Sağlayıcı firma şart ve şartlarına (iptal/iade ve değişiklik) bağlı olduğunu, Hizmet Sağlayıcı firmanın, bu şart ve şartlarında değişiklik yapması halinde, güncel bilgilerin geçerli olduğunu, iptal/iade ve değişiklik işlemleri için, her Hizmet Sağlayıcı firmanın farklı uygulamaları ve ücret cezası uygulamaları olduğunu, kabul beyan ve taahhüt eder.

Yazılı olmayan hususlarda 6502 sayılı Tüketici Kanunu, 1618 sayılı kanun, tüzük ve genelgeler tebliğ ve çizelgeler, 2634 Sayılı Kanun hükümleri uluslararası özel ve resmi sözleşmeleri tatbik olunacaktır.

B.2.2. Uçak Bileti (Uçak, otobüs, otel, araç kiralama gibi sunulacak hizmetlere ilişkin genel şartlar yazılıdır. Gözden geçirilmeli ve firmaya özgü şartlar düzenlenmelidir.)

Rezervasyon ve Biletleme Genel Kuralları

Site'de yapılacak rezervasyonlarda bir defada en fazla 7 yolcu için rezervasyon yapma imkânı bulunmaktadır. Site'de, iç hat uçuşlarında tek başına çocuk rezervasyonu yapılamamaktadır. Mutlaka 1 yetişkin ile rezervasyon yapılabilir.

Opsiyonlu rezervasyonlarınız için uygulanan opsiyon süreleri, Havayolları şirketleri tarafından değiştirilebilir. Havayolu'nun Şirket'e bu bilgiyi iletmesi halinde Şirket tarafından rezervasyon kaydında girilen e-posta ve/veya cep telefon numarasına bildirim yapılır. Opsiyon süresi içerisinde biletin düzenlenmemesinden Şirket'in sorumluluğu bulunmamaktadır. Bildirilen opsiyon süresi içinde biletin düzenlenmemesinden tamamıyla Kullanıcı/Üye sorumludur.

Site'de, Havayolu ve uçuş/fiyat sınıfına bağlı olarak opsiyonlu rezervasyon yapabilir. Her Havayolu Şirketinin biletleme opsiyonu ekranda rezervasyonunuzun altında belirecektir. Bu opsiyonun takibi Kullanıcı/Üye'ye aittir. Opsiyonlu rezervasyonlarınızı satın almak için opsiyon tarih/saatinden önce sistem üzerinden satın alma işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Site'de, bilet alımı yapıldıktan sonra, rezervasyon ve parkur değişikliğinin, Site üzerinden yapılması mümkün değildir. Sadece, opsiyonlu rezervasyonlarınızı sistemden iptal edebilirsiniz. Rezervasyon ve parkur değişikliği yapmak istiyorsanız, Destek Merkezine ulaşmanız gerekmektedir.

İndirimli bilet (Özürlü, Gemici, Gazi, İşçi, Refakatçi, Aile) alımlarında kimlik ibraz edilmesi zorunlu olduğundan işlemler sadece Destek Merkezi ile yapılmakta olup, Site üzerinde indirimli bilet satılmamaktadır. İndirim oranı havayoluna göre değişiklik göstermektedir.

Kullanıcı/Üye, tedarikçi havayollarının uyguladığı yolcu indirimlerine ilişkin gerekli belgeleri Şirket'e göndereceğini kabul, beyan ve taahhüt eder. Kullanıcı/Üye, aksi takdirde Şirket'in belgesi bulunmayan indirimli biletleri iptal etme hakkını saklı tutmak ile, belge olmaksızın kurallara aykırı indirimli rezervasyon ile biletleme yapılmasından dolayı, havayolu ve/veya diğer ilgili kurumlardan gelebilecek her türlü ceza, tazminat vb. yaptırım bedellerini Şirket'e ödeyeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder. 

Sağlık sebebiyle Havalimanı içinde veya uçak içine kadar tekerlekli sandalye ihtiyacında, ek koltuk, bebek yatağı (Baby Basket) veya özel yolculuk organizasyonları için ayrıca veya ek ücret talep edebilirler. Lütfen tüm bu gereksinimlerinizde Destek Merkezimizden yardım alınız. 0 ile 2 yaşından gün almamış çocuk yolcular; yalnız başlarına seyahat edemezler. Ebeveyn / yetkili kılınan kişi ile veya refakat kabin memuru beraberinde seyahat edebilirler. Refakat kabin memuru verilmesi halinde, çocuk ücreti uygulanır, kabin memuru için OW (Tek Yön) ücret havayolunca tahsil edilir.

Seyahatin başladığı gün 7 yaşını doldurmuş ancak 12.yaş gününü kutlamamış. 07 – 11 yaşında ebeveyni veya kanuni temsilcisi tarafından yalnız seyahat etmesine izin verilen çocuk yolcular, talep halinde refakat kabin memuru hizmeti verilir. Çocuk indirimi uygulanır. Check-in ve/veya gümrük işlemleri vb konularda yardımcı olamayacak kadar yetersiz olan yolcuya havayolu tarafından gerek görüldüğü takdirde ücreti mukabilinde kabin memuru tahsis edilir. Refakatçi yolcu statüsü havayollarına göre değişkenlik gösterebilir. Detaylı bilgilere ilgili havayollarının websitelerinden erişebilirsiniz. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda havayolu kuralları geçerlidir.

Web Sitesi'nden yapılan rezervasyonlarda iç veya dış hat, uzak, orta veya yakın mesafelere göre Havayollarının belirlemiş olduğu bagaj hakları esastır. Site veya Destek Merkezimiz aracılığıyla satın alınan uçak biletleri üzerinde görüntülenecek bagaj hakkınızı geçmeniz halinde ilgili havayolu Kg ve/veya adet başına ücret talep etmek hakkına sahip olacaktır. Bazı Havayolları müzik, spor, kişisel yaşam araçları vb. aletleri yanınızda taşımak istediğinizde ayrı ücret talep edeceklerdir. 

Tarifeli Uçuşlar

Lütfen bilet ücretlerinin dışında bu ücrete bağlı ek şartların olduğuna özellikle dikkat ediniz. Bazı biletler değişikliğe ve/veya iadeye uygun değildir.

Havayolları, bagaj, havalimanı biniş işlemi (check-in), tercih edilen koltuk seçimi, uçak içi eğlence & haberleşme sistemleri, tekerlekli sandalye hizmeti, yiyecek, içecek ve atıştırmalarını ayrıca ücretlendirebilir. Bu tür ek hizmetler uçak biletine dahil olmayabilir, böyle bir durumda ek ücretler havayoluna doğrudan ödenmek zorundadır. Şirketimiz doğabilecek bu tür ek maliyetlerden sorumlu değildir.

Biletin üzerinde belirlenen uçuş güzergâhı sırasıyla kullanılmalıdır. Atlanan veya gerçekleşmeyen uçuşlara ait devam veya dönüşler bileti tamamen geçersiz kılabilir.

Önerilen azami uçuş öncesi havalimanında bulunma saati; Uluslararası uçuşlar için 120 dakika kalkış öncesi ve iç hat uçuşları için 90 dakika olarak belirlenmiştir. Bazı havayolları dönüş uçuşunu 72 saat önce teyit edilmesini isteyebilir. Havayoluna Müşteri tarafından doğrudan bildirilmeyen teyitler uçuşun iptal edilmesine neden olabilmektedir.

Doğrudan yapılan uçuş (Non-Stop) olarak tanımlı bir uçuştur. Yolculuk sırasında uçak değiştirilmesine gerek olmayacağını belirtir. Bazı durumlarda yapılan duraklama, yakıt almak amaçlı olup, doğrudan uçuş yapacak yolcular, genel olarak indirilmez. Ancak Kullanıcı/Üye herhangi bir nedenle yolcuların indirilmesi veya başka bir uçağa aktarılma yapılması durumunda doğabilecek gecikmelerden ve zararlardan Şirket'in sorumlu olmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder.

Bazı durumlarda daha uygun, hesaplı, özel ücretlerden yararlanmak amacı ile İç Hat uçuşlarında gidiş ve dönüş uçuşları için farklı havayollarından oluşan kombinasyonlar oluşturmak için iki tek yön bilet düzenlenir. Bu iki ayrı rezervasyon kaydı olacağı anlamına gelir. (bir giden uçuş, diğeri dönüş uçuş için) Her iki rezervasyonun ayrı ayrı, kendi kuralları olacağı unutulmamalıdır. Bu uçuşlardan birini iptal etmek zorunda kaldığınızda, diğeri etkilenmez, kalan uçuş biletine ait ek ücret ve ceza ödemek zorunda kalınmaz. Ayrıca gidiş uçuşu kullanılmadığı takdirde, dönüş uçuşunun (veya tersi) etkilenmeyeceği anlamını taşır. Bir rezervasyona ait yapılan değişiklik veya iptal diğer uçuş rezervasyonunu etkilemez ve geçerli uçuşa ait kurallar geçerli kalır.

Havayolları gidiş ve/veya dönüş uçuşunda hamilelik süresi 28 hafta ve daha fazla olan bayan yolcuları taşımayı reddedebilir. Müşteri, gerekli olduğu durumlarda bu bilgiyi teyit etmesi gerekir. Bebek yolcunun seyahat edebilmesi için 2 yaşından gün almamış olması gerekir.

Web Sitesi'nde gösterilen hareket saatleri, ilgili kuruluşların resmi saatlerine göre ayarlanmış olup, bu saat ve tarihlerde Tedarikçi tarafından değişiklik yapılabilir. Bu durumda, Tedarikçinin Şirkete bildirim yapması halinde, Şirket, ilgili rezervasyona ait Kullanıcı/Üye tarafından rezervasyon esnasında kayıt ettiği cep telefon numarasına ve/veya e-mail adresine bu değişiklik bilgilerini iletir. Gönderilen bildirimlerin, (sms ve e-postanın) iletim tarihinde teslim edildiği ve alındığı varsayılır. Kullanıcı/Üye, Site'de ve/veya Destek Merkezine rezervasyon kaydında bildirilmesi zorunlu olan, e-mail adres ve cep telefon numarasının doğruluğundan sorumludur.

Şirket, kaynağı ve nedeni ne olursa olsun, ulaşım araçları, gezi yerleri ve konaklama tesislerinde oluşabilecek arıza, kaza, kayıplardan ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkabilecek hasar, zarar, ek masraf ve yükümlülüklerden münferiden ve/veya ulaşım ve konaklama kuruluşlarıyla müştereken sorumlu tutulamaz.

İptal - İade ve Değişiklik Şartları

Web Sitemiz üzerinden yapılan iç ve dış hat uçuşlarını içeren rezervasyonlara ilişkin iptal ve iade işlemlerinin rezervasyon aşamasında veya biletlendikten sonra, Kullanıcı/Üye tarafından Destek Merkezimiz vasıtasıyla yapılması gerekmektedir.

Havayolları bilet iptallerinde, uçuş sınıfı ve fiyat seviyesine bağlı olarak kurallar işletir. Promosyon biletlerde değişiklik, iptal ve iade yapılamaz.

İptal-iade-değişiklik işlemlerin doğrudan bilet alınan havayolu üzerinden yapılması durumunda uçuşla ilgili tüm işlemlerin, değişikliğin yaptırıldığı ve biletin satın alındığı havayolu üzerinden takip edilmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda Şirket ve Site'nin, bilgilendirmeye ilişkin elektronik posta ve SMS'lerinin herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Web Sitesi'nden yapılan ödemelerde, iadesi mümkün olan biletlerin iade işlemlerinde, bilet satın alımında puan ile ödeme yapılmışsa önce üyeliğe puan iadesi, sonra kredi kartına iade yapılır. Kredi kartına yapılan iadeler sadece bilet satın alma işlemlerinde kullanılan kredi kartına yapılır. Ödemede kullanılan kredi kartının son kullanma tarihinin geçmiş olması ya da iptal edilmiş olması durumunda:

• Eğer kart sahibi aynı bankaya ait başka bir kart kullanıyorsa kart sahibinin hesabına iade yapılır.

• Eğer kart sahibi banka ile çalışmayı bırakmış ise, bankadan almış olduğu resmi yazı ile Destek Merkezi'mize başvurabilir.

İptal/iade ve değişiklik işlemleri için işlem ücreti alınacaktır. İptal/İade işlemlerinde, biletleme esnasında tahsil edilen Servis Ücreti iade edilmeyecektir. Ayrıca Üye'nin işlemden kazandığı her türlü puan, indirim vb. fayda geri alınacaktır.

Web Sitesi'nden yapılan tüm rezervasyonlar Havayolları sistemleri tarafından otomatik olarak kontrol edilmektedir. Rezervasyon kuralları gereği mükerrer olduğu tespit edilen rezervasyonlardan sadece bir tanesi geçerli olacak, bunun dışındaki tüm kayıtlarınız haber verilmeksizin iptal edilecektir. 

Ücretler

Web Sitesi üzerinden yapacağınız her uçuş rezervasyonu, net uçuş tutarı, vergiler ve servis ücretinden oluşmaktadır. Hava yolu firmaları uygulamakta olduğu ücretleri, haber vermeden değiştirme hakkına sahiptir. Ücretler günlük döviz kuruna göre fiyatlandırılır. Ücretin tamamının ödenmesi tamamlana kadar Şirket oluşabilecek kur farklılıklarını Kullanıcı/Üye'ye yansıtma hakkına sahip olup; Kullanıcı/Üye de oluşabilecek bu gibi farklılıkları talep edilmesi halinde ödemekle yükümlüdür. Bunun gibi rezervasyon opsiyon süresi içerisinde, satın alma işlemini gerçekleştirinceye kadar oluşabilecek fiyat artışları ve devletçe vergi oranlarında yapılacak yeni uygulamalar vb nedenlerden dolayı Şirket'in dışındaki nedenlerle oluşabilecek fiyat farklarından Şirket sorumlu değildir.

Satın alma adımına geçmeden önce Biletin İptal & İade edilir ve/veya Edilmez özelliğini kullanarak seçtiğinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Promosyon olmayan ve uçuş saatine 12 saatten daha az süre kalan uçuşlara ait iptal ve değişiklik işlemlerinde, her Havayollunun kendi bünyesinde ayrı ayrı belirlemiş olduğu ceza uygulamalarına ait ücret oranları yansıtılmaktadır.

B.2.3. OTOBÜS BİLETİ

Tanımlar

Firma veya Satıcı: Yolcu taşıma biletini düzenleyecek ve yolcu taşıma işini fiili olarak gerçekleştirecek olan otobüs firması.

Yolcu: Taşıtı kullanan sürücü ile hizmetliler dışında kalan ve online bilet sahibi taşıtta bulunan tüm kişiler.

Online Bilet: Üzerinde tarih, saat, güzergah, yolcu adı, soyadı, koltuk numarası, bedeli ve işlem numarası (referans no, PNR no) bilgilerini içeren, yolculuğa başlamadan önce firmanın yetkili herhangi bir şubesinde yazdırılarak yolcu taşıma biletine çevrilmesi gereken, yolcunun e-posta adresine gönderilen, mali değeri olmayan ve elektronik ortamda düzenlenen belgedir. Bilet: Ancak taşıyıcı Firma tarafından düzenlenebilen ve mali değeri olan yolcu taşıma biletini ifade eder. Yolcu, online bileti satın alan gerçek kişidir.

Rezervasyon ve Biletleme Genel Kuralları

Site üzerinden alınan biletlerle ilgili tüm rezervasyon, bilet satış, iptal ve değişiklik işlemleri, (aksi özel olarak belirtilmedikçe) Şirket veya ilgili otobüs firmasının kendisi tarafından yapılmaktadır. Bilet satışıyla ilgili ödemeler de yine ilgili otobüs firmaları tarafından alınmaktadır. 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu kapsamında Site üzerinden gerçekleştirilecek işlemlerde Şirket yetkilidir.

Site üzerinden alınan Online Bilet, üzerinde yazılı tarih, saat ve güzergah için geçerlidir. Üzerinde yazılı tarih, saat ve güzergahta ve/veya zamanında kullanılmayan (Bilet’e dönüştürülmeyen) Online Biletler geçersiz sayılır. Online Bilet’i alanlar firmaların Bilet’inde yazılı olan tüm şartları aynen kabul etmiş sayılırlar. Online Bilet aynı zamanda tahsilat makbuzu niteliğindedir.

Yolcu, bu hizmet sözleşmesini elektronik ortamda onaylayarak, Bilet’in ve Firma’nın vereceği hizmetlerin temel özelliklerini, toplam satış fiyatını, ödeme şeklini ve teslimata ilişkin tüm ön bilgileri okuduğunu ve siteyi kullanırken gelen uyarılar hakkında da doğru ve eksiksiz olarak bilgi sahibi olduğunu kabul eder.

Yolcu, Bilet’ini, sefer saatine kadar Firma’nın yetkili bilet satış noktalarından teslim alabilir. Ancak her türlü aksilik ve gecikmeden etkilenmemek için Yolcu’nun taşıma Bileti’ni seferden en geç 1 (bir) saat önce teslim alınması tavsiye olunur. Biletler Yolcu’nun şahsen kendisine teslim edilir. Bu nedenle Yolcu’nun, Bileti’ni teslim alırken, kimlik kartını ve Site’den Online Bilet’i satın alma işleminde kullanmış olduğu kredi kartını Firma’nın görevli personeline ibraz etmesi gerekmektedir. Bilet’e dönüştürülen online biletler geçerliliğini yitirir. Bundan sonra yolculuk ile ilgili tüm işlemler Bilet üzerinden ve sadece Firma’nın yetkili bir şubesinden yapılabilir. Online Bilet, Bilet’e dönüştürüldükten sonra Şirket’ in yetkisi ve sorumluluğu kalmamaktadır.

6-12 yaş arası yolcuların otobüs biletlerinde Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen ücret tarifesi üzerinden %30 indirim yapılır. Yasal indirim uygulanan biletler internet üzerinden satın alınamaz. Şubelerden işlem yapılması gerekir.

Online Bilet alınırken araç koltuk şeması ekranda gösterilmektedir. Bu şemada bay ve bayan için uygun koltuklar belirtilmektedir. Yolcu koltuk seçerken kendi cinsiyeti için uygun olarak gösterilen koltuğu doğru olarak seçmekle yükümlüdür. Aksi durumda seyahati sırasında başka uygun koltuk varsa o koltuğa yerleştirilir, uygun koltuk yoksa bileti geçersiz sayılır ve bilet bedeli iadesi yapılmaz.

Yolcu, Online Bilet alımı esnasında Şirket’e sağladığı ad-soyad, iletişim bilgileri, T.C. no, erişim bilgleri (IP numarası) kategorisindeki kişisel verilerinin, Şirket tarafından yolculara internet üzerinde online bilet alma hizmeti sağlanması amacı ile sınırlı olarak işlenmesine ve Şirket’in yurt içi ve yurt dışında mukim mevcut iştirakleri, bağlı şirketleri, hissedarları, iş ortakları, halefler, hizmet ve faaliyetleri ile yan hizmetlerini yürütmek üzere hizmet aldığı, iş birliği yaptığı, yurt içinde ve/veya yurtdışında faaliyet gösteren program ortağı kuruluşlar, ticari faaliyetlerini yürütebilmek adına iş birliği yaptığı hizmet tedarikçilerine aktarılmasına izin vermektedir. Kişisel verilere ilişkin ilgili mevzuat kapsamında hazırlanan aydınlatma ve bilgilendirme metnine ise Şirket web sitesi üzerinden ulaşılabilecektir.

Ön koltuklarda bebek ve kucakta çocuk yolcu ile seyahat etme ve bilet alma yasaktır. Bilet alma işleminin bu yasağa uygun şekilde yapılması gerekmektedir. Bebek ve kucakta çocuk yolcu ile ön koltuklardan Online Bilet alınması halinde Firma'nın seyahate izin vermeme, başka uygun koltuk varsa Yolcu’ yu o koltuğa yerleştirme, uygun koltuk yoksa bileti geçersiz sayma ve bilet bedeli iadesi yapmama hakkı vardır.

İptal - İade ve Değişiklik Şartları

Biletlerin iptal edilmesinde veya açık bilete çevrilmesinde 8 Ocak 2018 tarih ve 30295 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin (“Yönetmelik”) 36. maddesi geçerlidir. Firma, Yönetmelik uyarınca, otobüs hareket saatinin 24 (yirmi dört) saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda, bilet ücretinin tamamını iade etmek, otobüs hareket saatinden 12 (on iki) saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda ise 6 ay geçerli açık bilet düzenlemek zorundadır. Yolcu, Online Bilet’ini, otobüs hareket saatinin 24 (yirmi dört) saat öncesine kadar, bilet bedelinin tamamını iade alacak şekilde Site’den online olarak, veya firmanın yetkili bir şubesine şahsen veya telefonla başvurarak iptal ettirebilir. Yolcu’nun, Bilet’ini firmadan teslim aldığı durumlarda ise, iptal işlemi sadece firmanın yetkili bir şubesinden kimlik ve kredi kartı ile birlikte şahsen başvurarak yapılabilir. İptal işlemini takip eden 7 gün içinde bilet bedeli yolcunun satın alma işleminde kullandığı kredi kartına iade edilir. Bu tutarın iadesinden sonra Yolcu’nun hesaplarına yansıması tamamen banka işlem süreci ile ilgili olup, Firma’nın veya Şirket’ in bu sürece ilişkin herhangi bir şekilde müdahalede bulunması mümkün olamamaktadır. Otobüs hareket saatine 24 (yirmi dört) saatten az süre kalan durumlarda, bilet bedeli iadesi yapılmaz. Otobüs hareket saatine 12 (on iki) saat öncesine kadarki durumlarda ise yolcuya aynı güzergahta kullanabileceği 6 ay geçerli açık bilet düzenlenir. Otobüs hareket saatine 12 (on iki) saat az süre kaldıysa bilet iptali ve bedel iadesi yapılmaz. Seyahat sırasında veya seyahat gerçekleştikten sonra Online Bilet iadesi yapılmaz.

24 saatten daha kısa süreler için belirtilen bilet iptal süreleri ile değişiklik ve açığa alma yetkisi tek başına Firma inisiyatifindedir. Firma’ nın bu kuralları değiştirmesi halinde Şirket'in hiçbir sorumluluğu yoktur. Yolcu, bu hususu peşinen kabul eder.

Web Sitesi'nden yapılan ödemelerde, iadesi mümkün olan biletlerin iade işlemlerinde, bilet satın alımında puan ile ödeme yapılmışsa önce üyeliğe puan iadesi, sonra kredi kartına iade yapılır. Kredi kartına yapılan iadeler sadece bilet satın alma işlemlerinde kullanılan kredi kartına yapılır. Ödemede kullanılan kredi kartının son kullanma tarihinin geçmiş olması ya da iptal edilmiş olması durumunda:

• Eğer kart sahibi aynı bankaya ait başka bir kart kullanıyorsa kart sahibinin hesabına iade yapılır.

• Eğer kart sahibi banka ile çalışmayı bırakmış ise, bankadan almış olduğu resmi yazı ile Destek Merkezi'mize başvurabilir.

İptal/iade ve değişiklik işlemleri için işlem ücreti alınacaktır. İptal/İade işlemlerinde, iletleme esnasında tahsil edilen Servis Ücreti iade edilmeyecektir. Ayrıca Üye'nin işlemden kazandığı her türlü puan, indirim vb. fayda geri alınacaktır.

Bagaj ve Kayıp Eşya Hükümleri

Bagaja verilen ve değer takdiri yapılmayan eşyaların kaybı halinde, en fazla bilet bedelinin üç katına kadar ödeme yapılabilir. Otobüs ve şehir içi servis araçları içerisinde unutulan, kaybolan veya çalınan eşyalardan Firma veya Şirket sorumlu tutulamaz. Bilet gösterilip, fiş alınarak bagaja verilen eşyanın idari ve adli makamlarda yapılacak muayenelerinde doğacak cezai sorumluluk bagaj sahibine aittir. 30 kg. aşan bagajlar için ekstra taşıma ücreti alınabilir.

Tehlike oluşturabilecek yanıcı, yakıcı, parlayıcı, patlayıcı, zehirli, bulaşıcı, radyoaktif ve benzeri nitelikteki yolcu eşyası, taşıtın bagaj bölümü de dahil olmak üzere taşınması yasaktır.

Sefer İptali ve Ücret Değişiklikleri

Online Bilet’te belirtilen seferi düzenlemek Firma’nın sorumluluğundadır. Seferler, Firma tarafından çeşitli sebeplerle iptal edilebilir veya ertelenebilir. Şirket, bu iptallerden dolayı sorumlu tutulamaz. Bir seferin iptalinde veya ertelenmesinde uygulanacak prosedür Firma tarafından belirlenir ve duyurulur. İptal veya erteleme halinde, geri ödeme de dahil tüm gerekli bilgilere gazetelerden, Firma’ların internet sitelerinden ulaşılabilir. Site üzerinde online verilen hizmeti alan Yolcu’lar bu şartı peşinen ve gayrikabili rücu olarak kabul etmiş sayılır.

Firma, sefer ve fiyat tariflerini önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Tarife süresi sonundaki tarife değişikliklerinden doğan ücret farkları, açık biletlere de uygulanır. Bu değişikliklerden Şirket hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Adli veya İdari makamlar tarafından, seyahat yasağı, seyahat kısıtlaması, yolcu kısıtlaması, güzergah iptali gibi konularda alınan kararlar gereği Online Bilet’in iptali, değişikliği, açığa alınması, otobüse alınmama gibi durumlardan hiçbir şekilde Şirket sorumlu değildir.

Evcil Hayvanlar ve Diğer Hususlar

Aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvanlar, özel kafesleri kilitli olmak şartıyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabilir. Bu şartlara uyulmaması halinde evcil hayvanların otobüse alınamayacağını Yolcu peşinen Kabul eder. Her halükarda evcil hayvanların otobüse alınıp alınmamasına Firma karar vereceğinden Şirket’ in bu konuda herhangi bir yetki ve sorumluluğu yoktur.

Şirket; seyahat öncesinde, sonrasında ve seyahat sırasında meydana gelebilecek her türlü kaza, mal veya can kaybı gibi durumlardan, herhangi bir ihmal veya kusurdan, seferin belirtilen hareket saatinde başlamamasından, seyahat süresinin uzamasından ya da diğer her türlü yolcu şikayetinden dolayı sorumlu tutulamaz.

Ne sebeple olursa olsun, Yolcu’nun seçmiş olduğu koltuk için uygun bulunmama, farklı koltuğa alınma, sefer iptali ya da sefere Kabul edilmeme gibi durumlardan Şirket’ in hiçbir sorumluluğu yoktur. Yolcu, bu durumu peşinen kabul eder.

Site üzerinden Online Bilet alanlar ve seyahat edenler bu sözleşmenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Bu sözleşmede yer alan herhangi bir hükmün geçersiz veya uygulanamayacak olması, sözleşmenin diğer hükümlerinin geçerliliğini etkilemeyecektir.

İşbu sözleşmeden kaynaklanabilecek ihtilaflarda, Ticaret Bakanlığı tarafından her yıl ilan edilen değere kadar olan uyuşmazlıklarda Tüketici Hakem Heyetleri, bu değerlerin üstünde olan bedeller için ise Tüketici Mahkemeleri, Tüketici Mahkemesi bulunamayan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri görevlidir.

Site üzerinden İlgili Otobüs Seyahat Firmaları tarafından verilen hizmetler için bilet alan ve bu biletler ile seyahat edenler gerek İlgili Otobüs Seyahat Firmaları tarafından kamuya ilan edilmiş taşıma ve hizmet sözleşmelerini kabul etmiş sayılırlar.

B.3. TİCARİ MARKALAR, FİKRİ MÜLKİYET, TELİF HAKLARI

SİTE’de yayımlanan içerikler (örneğin yazılım, ürünler, logolar, v.s. gibi ticari markalar, bilgiler, raporlar, resimler ve grafikler), ulusal ve uluslararası kanunlar ve uluslararası sözleşmeler ile korunmaktadır. Site'nin içeriğinde yer alan, ucuzyolu.com logosunun, bütün yazıların, grafiklerin ve resimlerin her hakkı saklıdır. Ticari veya sair amaçlarla izinsiz kullanılamaz.

Sitede yer alan her türlü bilgi ve materyal; Site’nin tamamı ya da bir bölümü yenilenerek, ekleme yapılarak ya da bir kısmı değiştirilerek farklı bir biçimde kullanılamaz. Sitede yer alan ifadeler içerisindeki 3. kişi ya da kurumlara ait tescilli marka, hizmet, logo vb. uyarılar ve ayraçlar, siteden alıntı yapıldığında kaldırılamaz. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere bu sitedeki hiçbir malzeme değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayımlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez ya da dağıtılamaz.

Kullanıcı/Üye, Site'nin tüm içeriğinin (metin, veri, grafik, görüntü, logolar, düğme simgeleri, veritabanı, tasarım, yazılım ve sair diğer Web Site içeriğine ilişkin unsurlar) Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince maddi ve manevi tüm haklarının ve kaynak kodlarının münhasıran Şirket'e ait olduğunu, bu yazılımları her ne nam altında olursa olsun hiçbir şekilde çoğaltmayacağını, yaymayacağını, işlemeyeceğini, umuma arz etmeyeceğini, dijital iletim de dahil olmak üzere işaret ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletmeyeceğini ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine aykırı bir şekilde kullanamayacağını ve/veya 3. kişilere ve çalışanlarına kullandırmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

Web Sitesi içeriğine, tasarımına ve yazılımına ilişkin tüm mali hakların izinsiz kullanımı (işleme, çoğaltma, yayma, temsil ve umuma arz), bunlarla sınırlı olmamak üzere her türlü izinsiz ifşa ve kullanım, fikri ve sınai mülkiyet hakkının ihlali anlamına gelecektir.